Jakie badanie krwi wykryje raka?
Morfologia to podstawowe badanie krwi. Zleca się je profilaktycznie oraz przy podejrzeniu jakiegoś schorzenia, ponieważ wyniki badania krwi potrafią wiele powiedzieć o naszym stanie zdrowia. Nie zawsze jednak wystarczy sama morfologia – do wykrycia raka zwykle trzeba jeszcze zrobić dodatkowe badania specjalistyczne.
Czy morfologia może wykryć chorobę nowotworową?
Morfologię zaleca się robić przynajmniej raz do roku, nawet jeśli nie odczuwamy żadnych niepokojących objawów i dobrze się czujemy. Dzięki morfologii można ocenić ilość i jakość elementów morfotycznych, czyli krwinek białych (leukocytów), krwinek czerwonych (erytrocytów) oraz płytek krwi (trombocytów). Nadmierna lub obniżona ich liczba może, choć nie musi, świadczyć o chorobie nowotworowej, dlatego zawsze powinno się nieprawidłowe wyniki skonsultować z lekarzem – można to zrobić umawiając się na wizytę w Lecznicy Onkologicznej Onkolmed.
Odstępstwa od normy mogą być przejściowe, związane np. z infekcją bądź sezonowym obniżeniem odporności, ale dość często informują o poważniejszych schorzeniach, wymagających szybkiego leczenia. Dzięki morfologii krwi obwodowej można wykryć nowotwór we wczesnym stadium, kiedy choroba rozwija się jeszcze bezobjawowo – właśnie dlatego profilaktyka jest taka ważna i pozwala uniknąć groźnych powikłań.
Szczegółowe badania pod kątem raka
Morfologia zalicza się do podstawowych badań w diagnozie nowotworów, zwykle jednak nie poprzestaje się tylko na niej, i do kompletu lekarz onkolog zleca jeszcze dodatkowe badania, m.in. USG, RTG, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny. Trzeba też pamiętać, że morfologia jest najbardziej pomocna w przypadku nowotworów krwi – zmiany nowotworowe w innych narządach nie zawsze mają wyraźny wpływ na morfologię, więc można chorować na nowotwór mimo wyników krwi w normie.
Coraz powszechniejszym badaniem krwi w diagnostyce raka są także markery nowotworowe. Specjalne badanie krwi określa ich stężenie – u pacjentów z rakiem określonych markerów jest więcej niż u osób zdrowych. Popularnym badaniem tego typu jest chociażby test PSA przy podejrzeniu raka prostaty, zalecany mężczyznom powyżej 40 roku życia. Wyniki badania markerów nowotworowych powinien interpretować lekarz specjalista.
Źródło: https://www.zwrotnikraka.pl/morfologia-krwi-obwodowej/
https://www.medonet.pl/zdrowie/pytania-do-lekarzy,jakie-badanie-krwi-wykryje-raka–to-nie-takie-proste,porada,41109461.html